Doświadczenie & Innowacje

Siedemdziesiąt pięć lat to długi okres czasu. Na przestrzeni tak wielu lat byliśmy świadkami licznych, przełomowych wydarzeń w historii ludzkości. Dziś społeczeństwo i styl życia w niczym nie przypominają tego, sprzed niemal wieku. Wystarczy spojrzeć na parę legendarnych, drewnianych nart, które  Rudi Finžgar wykonał własnoręcznie z myślą walczących zimą żołnierzach, i porównać je ze współczesnymi Amphibio, by uświadomić sobie, jak ogromny postęp dokonał się w branży narciarskiej. 

Od samego początku, Elan był liderem w zakresie produkcji innowacyjnych nart i „silnikiem napędowym” wśród firm pracujących nad nowoczesnymi technologiami. Z tego właśnie względu, słoweńska marka zyskała uznanie i status najbardziej kreatywnej firmy, która nieustannie zmienia oblicze narciarstwa. Tak naprawdę, ciężko doliczyć się wszystkich patentów i rozwiązań, które zrodziły się w głowach projektantów i konstruktorów z Begunje. Produkty Elana zawsze wyprzedzały i nadal wyprzedzają swoją epokę wytyczając trendy na przyszłość.

1945

Zakladatel firmy Elan – Rudi Finžgar - mohl dělat věci, o kterých se ostatním ani nesnilo. Byl to vizionář a neměl strach. Věděl, že možné je cokoli. A k tomu navíc miloval zimu, sníh, lyžování a zvlášť skoky na lyžích.

V září 1945 se zrodilo Družstvo na výrobu zimního vybavení Elan. Finžgarův vizionářský vliv je možná tím největším důvodem, proč nikdy v továrně v Begunje nechyběly inovace. Oddělení vývoje ve firmě Elan si brzy získalo značnou reputaci, udávalo trendy v lyžařském průmyslu a pod jeho rukama vzniklo bezpočet vynálezů, které již navždy změnily lyžování.

1950 - 1959

W 1953 roku, z fabryki w Begunje wyjechało do Nowego Jorku 500 par nowych nart. Dziś charakterystyczne, zielone logo rozpoznawane jest na pięciu kontynentach i w pięćdziesięciu krajach. Gdyby zsumować długość wyprodukowanych przez 75 nart, Elan zaprowadziłby nas w pół drogi na księżyc. W tym samym roku, w słoweńskiej fabryce, powstał Dział Rozwoju Produktu, który w ogromnym stopniu przyczynił się do udoskonalenia sprzętu i zmiany stylu jazdy na nartach.

1960 - 1969

Toto období charakterizuje pokračující rozšiřování sortimentu společnosti. Nejdůležitejšími výrobky Elan v tomto desetiletí jsou lyže, malé plachetnice a další lodě, a také vybavení pro sportovní zařízení. Elan rovněž vyrábí tenisové a badmintonové rakety, vybavení pro stolní tenis, cepíny, vybavení pro horské záchranáře, batohy a sportovní bundy. Pod značkou Elan byly k nalezení také závodní a rekreační saně a hokejky. Nabídku ještě doplňovala výroba vesel a vodních lyží. V roce 1963 se stal Elan prvním výrobcem na světě, který představil sítotiskovou technologii pro potisk svrchní vrstvy lyží. Nejdříve na plastový materiál, později také na kov. Tak začal trend, který se později stal normou pro celý lyžařský průmysl.

1970 - 1979

Elan začal upevňovat svou pozici značky založené na inovacích, často se také objevoval na stupních vítězů, a to díky mimořádnému talentu mladého Švéda Ingemara Stenmarka. Sedmdesátá léta byla pro továrnu v Begunje průlomová. V tomto období si začal Elan dláždit cestu k mezinárodní slávě tím, že si budoval pověst inovativní lyžařské značky. Lyže Uniline se staly opravdovou revolucí díky na tuto dobu extrémnímu vykrojení. Tento model byl oceňován mnohými lyžaři včetně Stenmarka, který je používal na obří i klasický slalom.

1980 - 1989

Tato éra byla pro Elan neuvěřitelně plodná hlavně z pohledu úspěchů při závodech. Slovinci byli vždy lyžařským národem, pro které je lyžování speciálním sportem. Ale nikdy předtím ani poté tento sport nemilovali tolik, jako v osmdesátých letech. Tato láska přerostla daleko za hranice sportu. Můžeme až říct, že lyžování »na slunečné straně Alp« dosáhlo fotbalových rozměrů. Elan byl víc než jen značkou. Byl národní pýchou a symbolem, jako vlajka.

1990 - 1999

Elan v tomto období předefinoval pojem lyžování a již navždy změnil lyžařské prostředí. Představil MBX, první konstrukci lyží cap na trhu, a později SCX, která disponovala extrémním vykrojením. Bylo to desetiletí velkých změn v mnoha oblastech po celém světě, v Evropě, ve Slovinsku a také v Elanu. V raných 90. letech jsme lyžovali na klasických dvoumetrových lyžích. Nikdo si tehdy nemyslel, že se jim o pár let později budeme vysmívat a uštěpačně je nazývat »tyčemi«. A v čele těchto změn byl Elan. Můžeme tomu říkat carving, lyže s hlubokým vykrojením, motýlové nebo ploutví lyže, více méně je to jedno. Faktem však zůstává, tak jako už mnohokrát v minulosti, že nové průmyslové standardy byly vytvořeny v Begunje. Pravdou také je, že žádná jiná inovace nezměnila lyžování tak hluboce, jako nová geometrie těchto lyží.

2000 - 2009

Zažít přechod do nového tisíciletí je speciální privilegium, které zažije jen několik generací. Když přišel Elan na trh s carvingovou revolucí, stala se délka lyží najednou pouze výsledkem rádiusu a vykrojení. I tvary se radikálně změnily. Lyžování se najednou stalo zdrojem celé řady nových pocitů. Lyžování na upravených sjezdovkách se stalo jízdou na horské dráze, kde lyže zanechávají stopy podobné kolejnicím. Ano, carving je jako jízda na kolejích. Díky inovacím, jako je systém Fusion, první integrované lyže a systém vázání, a lyžím s technologií WaveFlex mohly být lyže podélně i torzně pevné a stabilní, což usnadňuje kontrolu nad lyžemi a zlepšuje výkon.

2010 - 2019

Elan dokázal, že je ten nejlepší lyžařský inovátor. Jeho výrobky byly ověnčeny mnohými oceněními za technologie a design po celém světě. Je to také období, kdy se zrodila technologie Amphibio. Toto unikátní řešení založené na rozdílné levé a pravé lyži kombinující rocker a camber umožní nedostižný lyžařský výkon. Technologie Amphibio byla uznávaná lyžařskými experty a stala se oceňovanou lyžařskou technologií v celém průmyslu. W 2018 roku, Elan, jako pierwszy producent nart na świecie, otworzył swoje muzeum. Przechadzając się wśród zgromadzonych tam eksponatów, odbyć można fantastyczną podróż w czasie – zobaczyć, jak bardzo firma przyczyniła się do narciarskie rewolucji, pielęgnując jednocześnie słoweńską tradycję i przekazując sobie tajniki produkcji kolejnym pokoleniom.

2020 -

Połączenie technologii Amphibio z patentem umożliwiającym składanie nart znów wyróżnia nas na narciarskim rynku – po raz pierwszy udało nam się stworzyć model z grupy all-mountain – Elan Voyager - który, po złożeniu, transportować można w torbie podróżnej. Wspomniane narty zaprojektowaliśmy z myślą o aktywnych osobach wiodących zdrowy tryb życia, którzy poszukają balansu między pracą, a czasem spędzanym na uprawianiu ulubionego sportu. Wyjątkowy design i innowacyjne rozwiązania wykorzystane w Voyagerach szybko docenione zostały na narciarskim rynku. Potwierdzeniem naszego sukcesu jest nagroda Plus X Award, sześć z siedmiu wyróżnień „quality seals” oraz nagrody Re Dot Design i ISPO Award.