Doświadczenie & Innowacje

75 ans, c’est long. Et au cours de ces trois-quarts de siècle, le monde a vu ses références historiques, son mode de vie et toute la société changer au point d’en devenir méconnaissable. Il en va de même pour les skis. Ils ont été profondément transformés. En comparant les légendaires skis taillés à la main par Rudi Finžgar pour les partisans aux plus récents skis Amphibio, on ne peut que constater l’immense progress dont les skis ont pu bénéficier en 75 ans.

Et Elan a toujours été un animateur de ces progrès. C’est ce qui explique que Elan s’est forgé la réputation d’être l’ultime innovateur qui ne cesse de faire évoluer la pratique du ski. Il serait impossible de dresser la liste complète de toutes les inventions et autres innovations qui ont été imaginées à Begunje. Les créations d’Elan ont toujours été en avance sur leur époque, révélant aux plus perspicaces un aperçu de l’avenir.

1945

Zakladatel firmy Elan – Rudi Finžgar - mohl dělat věci, o kterých se ostatním ani nesnilo. Byl to vizionář a neměl strach. Věděl, že možné je cokoli. A k tomu navíc miloval zimu, sníh, lyžování a zvlášť skoky na lyžích.

V září 1945 se zrodilo Družstvo na výrobu zimního vybavení Elan. Finžgarův vizionářský vliv je možná tím největším důvodem, proč nikdy v továrně v Begunje nechyběly inovace. Oddělení vývoje ve firmě Elan si brzy získalo značnou reputaci, udávalo trendy v lyžařském průmyslu a pod jeho rukama vzniklo bezpočet vynálezů, které již navždy změnily lyžování.

1960s

Toto období charakterizuje pokračující rozšiřování sortimentu společnosti. Nejdůležitejšími výrobky Elan v tomto desetiletí jsou lyže, malé plachetnice a další lodě, a také vybavení pro sportovní zařízení. Elan rovněž vyrábí tenisové a badmintonové rakety, vybavení pro stolní tenis, cepíny, vybavení pro horské záchranáře, batohy a sportovní bundy. Pod značkou Elan byly k nalezení také závodní a rekreační saně a hokejky. Nabídku ještě doplňovala výroba vesel a vodních lyží. V roce 1963 se stal Elan prvním výrobcem na světě, který představil sítotiskovou technologii pro potisk svrchní vrstvy lyží. Nejdříve na plastový materiál, později také na kov. Tak začal trend, který se později stal normou pro celý lyžařský průmysl.

1970s

Elan začal upevňovat svou pozici značky založené na inovacích, často se také objevoval na stupních vítězů, a to díky mimořádnému talentu mladého Švéda Ingemara Stenmarka. Sedmdesátá léta byla pro továrnu v Begunje průlomová. V tomto období si začal Elan dláždit cestu k mezinárodní slávě tím, že si budoval pověst inovativní lyžařské značky. Lyže Uniline se staly opravdovou revolucí díky na tuto dobu extrémnímu vykrojení. Tento model byl oceňován mnohými lyžaři včetně Stenmarka, který je používal na obří i klasický slalom.

1980s

Tato éra byla pro Elan neuvěřitelně plodná hlavně z pohledu úspěchů při závodech. Slovinci byli vždy lyžařským národem, pro které je lyžování speciálním sportem. Ale nikdy předtím ani poté tento sport nemilovali tolik, jako v osmdesátých letech. Tato láska přerostla daleko za hranice sportu. Můžeme až říct, že lyžování »na slunečné straně Alp« dosáhlo fotbalových rozměrů. Elan byl víc než jen značkou. Byl národní pýchou a symbolem, jako vlajka.

1990s

Elan v tomto období předefinoval pojem lyžování a již navždy změnil lyžařské prostředí. Představil MBX, první konstrukci lyží cap na trhu, a později SCX, která disponovala extrémním vykrojením. Bylo to desetiletí velkých změn v mnoha oblastech po celém světě, v Evropě, ve Slovinsku a také v Elanu. V raných 90. letech jsme lyžovali na klasických dvoumetrových lyžích. Nikdo si tehdy nemyslel, že se jim o pár let později budeme vysmívat a uštěpačně je nazývat »tyčemi«. A v čele těchto změn byl Elan. Můžeme tomu říkat carving, lyže s hlubokým vykrojením, motýlové nebo ploutví lyže, více méně je to jedno. Faktem však zůstává, tak jako už mnohokrát v minulosti, že nové průmyslové standardy byly vytvořeny v Begunje. Pravdou také je, že žádná jiná inovace nezměnila lyžování tak hluboce, jako nová geometrie těchto lyží.

2000s

Zažít přechod do nového tisíciletí je speciální privilegium, které zažije jen několik generací. Když přišel Elan na trh s carvingovou revolucí, stala se délka lyží najednou pouze výsledkem rádiusu a vykrojení. I tvary se radikálně změnily. Lyžování se najednou stalo zdrojem celé řady nových pocitů. Lyžování na upravených sjezdovkách se stalo jízdou na horské dráze, kde lyže zanechávají stopy podobné kolejnicím. Ano, carving je jako jízda na kolejích. Díky inovacím, jako je systém Fusion, první integrované lyže a systém vázání, a lyžím s technologií WaveFlex mohly být lyže podélně i torzně pevné a stabilní, což usnadňuje kontrolu nad lyžemi a zlepšuje výkon.

2010s

Elan dokázal, že je ten nejlepší lyžařský inovátor. Jeho výrobky byly ověnčeny mnohými oceněními za technologie a design po celém světě. Je to také období, kdy se zrodila technologie Amphibio. Toto unikátní řešení založené na rozdílné levé a pravé lyži kombinující rocker a camber umožní nedostižný lyžařský výkon. Technologie Amphibio byla uznávaná lyžařskými experty a stala se oceňovanou lyžařskou technologií v celém průmyslu.